< 1 / 5 >

KTO TAM 
2016 / serial / 5 odcinków po 11’

Kto tam to serial partycypacyjny stworzony z mieszkańcami podwórka między ulicami Reja, Sienkiewicza i Górnickiego na wrocławskim Ołbinie. Każdy odcinek został napisany, nakręcony i zmontowany w ciągu niecałych trzech dni. Projekcje odbywały się w każdą środę i sobotę w sąsiedzkim kinie plenerowym, zaaranżowanym na podwórkowej górce. W kolejnych odcinkach towarzyszymy mieszkańcom w odkrywaniu historii grasującego po osiedlu potwora zjadającego klucze.

Serial Kto tam był przede wszystkim projektem społecznym. Pokazał, jak dzięki takiemu działaniu mogą zmienić się relacje we wspólnocie sąsiedzkiej. Mieszkanka podwórka, przy którym powstawał serial, mówiła podczas jednego ze spotkań: „My na tym podwórku mieszkamy po 20–30 lat. I przez cały ten czas w większości znaliśmy się tylko z widzenia – nawet nie znaliśmy swoich imion, czasem nawet nie mówiliśmy sobie »dzień dobry«. Dzięki pracy z Karoliną poznaliśmy się. Teraz ze sobą rozmawiamy, odwiedzamy się w domach. Jak idę przez podwórko, dzieci krzyczą do mnie na powitanie. To niesamowita zmiana. Praca nad tym serialem odmieniła nasze podwórko”.

Serial powstał w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza”, stanowiącego część programu sztuk wizualnych Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.


Współautorzy:
Bartek Witwicki, Janusz Kieszkowski, Natalia Hajduk-Ślęzak, Magda Tyc-Witwicka, Grażyna Zimmer, Piotr Marszałkiewicz, Melania Witwicka, Ania Litwińsk, Ania Owsianka, Kasia Owsianka, Natalia Litwińska, Jacek Ząbek, Basia Świetlik, Piotrek Trzęsowski, Aleksander Winiarczyk, Ryszarda Tyc

Produkcja: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Biuro Festiwalowe Impart 2016