< 1 / 7 >

ZUPA
2014 / film / 18’54”

Zupa jest refleksją na temat społecznej i politycznej postawy środowisk twórczych. Bohaterami filmu są zebrani na wspólnej kolacji artyści deklarujący chęć udziału w rewolucji – remoncie – która odbywa się za ścianą. Mimo początkowych planów wsparcia przewrotu politycznego bohaterowie boją się zaangażowania, odejścia od stołu i wyjścia z bezpiecznej przestrzeni. Z niepokojem przyjmują coraz częstsze migotanie światła i nasłuchują narastającego wycia wiertarki, przez które co jakiś czas przebijają się okrzyki tłumu. Obserwujemy ich dyskusję nad bezpiecznymi metodami uczestniczenia w przewrocie, przerywaną drobnymi wtargnięciami rzeczywistości zza ściany, oraz ostateczny wybór skupienia się na własnych sprawach, podsumowany deklaracją jednego z uczestników kolacji: „ja już nie wierzę w remont”. Film w konwencji teatru absurdu, formą przypominający spektakle teatru telewizji, opowiada o społecznej pozycji i dylematach twórcy w czasie transformacji politycznej.

Zupa jest zarazem nawiązaniem do akcji Wyjście z 1989 roku, czyli zorganizowanej w mieszkaniu sąsiadującym z łódzką Galerią Wschodnią uczty artystów, którą widzowie mogli podglądać z galerii po zrobieniu dziury w ścianie.


Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Produkcja: Fundacja In Search Of, TR Warszawa
Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi
Obsada: Grzegorz Feluś, Dorota Glac, Borys Jaźnicki, Ryszard Kluge, Hanka Kossowska, Zofia Kowalewska, Maciek Kujawski, Elżbieta Kwinta, Krzysztof Łapiński, Barbara Majewska, Piotr Tworek, Krystyna Wolańska, Jae Ho Youn

Film powstał z okazji wystawy Prologomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchi w Muzeum Sztuki w Łodzi (kurator: Daniel Muzyczuk) oraz cyklu wydarzeń Sąsiedzi TR Warszawa (kuratorka: Barbara Piwowarska).